background img
banner

"Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem..."

Wspólne Spotkanie


,,Rozpracuj to z biblioteką” w Wolborzu

W Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu odbyła się niekonwencjonalna lekcja informatyki. Zajęcia dla młodzieży poprowadził Michał Woźniak – ekspert ds. bezpieczeństwa informatycznego, działacz społeczny,  Prezes Zarządu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Rozpoczęcie cyklu warsztatów uświetniła obecność Burmistrz Wolborza – Elżbiety Ościk.

Spotkanie było możliwe dzięki wygraniu przez Miejską Bibliotekę Publiczną dodatkowych funduszy w ramach realizowanego od 2012 roku projektu ,,Rozpracuj to z biblioteką”. Między dyrekcją ZSRCKU w Wolborzu – Sławomirem Przybyłem i Marzeną Baran – Radwańską a  dyrekcją biblioteki – Magdaleną Wnukiewicz zainicjowane zostało partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju młodzieży z terenu Gminy Wolbórz.

W ramach współpracy do młodzieży z technikum przez okres 6 miesięcy będą przyjeżdżali eksperci z różnych dziedzin i wprowadzali młodzież w tajniki i potrzeby rynku pracy prezentując niekonwencjonalne zawody wykorzystujące nowe technologie. Na pierwszym spotkaniu z klasami o profilu informatycznym młodzież miała możliwość w trakcie 5 godzinnych warsztatów zapoznać się z systemem operacyjnym Linux (dystrybucje Knoppix,  Lubuntu), wysłuchać wykładu o cenzurze Internetu, podyskutować o wolnym i otwartym oprogramowaniu, wolnych zasobach i licencjach. Uczniowie w trakcie zajęć praktycznych poszerzyli swoje wiadomości dotyczące metod zabezpieczania się (i ich skuteczności), takich jak – rozszerzenie AdBlock Plus czy  Ghostery.

Projekt ,,Rozpracuj to z biblioteką” zakłada wzrost świadomości młodych ludzi dotyczących aktualnych potrzeb rynku pracy poprzez warsztaty z doradcą zawodowym, profesjonalistami z różnych dziedzin (logistyka, hipoterapia, informatyka) i trenerem społecznym. Uwieńczeniem projektu będzie wyjazd młodzieży do Centrum Nauki Kopernik oraz do Warszawskiego Hackerspace, gdzie uczniowie zostaną zapoznani z celami i możliwościami instytucji prowadzonej przez Michała Woźniaka. Projekt w całości będzie finansowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych dzięki projektowi napisanemu przez Magdalenę Wnukiewicz.

,,Rozpracuj to z biblioteką” w Wolborzu W Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu odbyła się niekonwencjonalna lekcja informatyki. Zajęcia dla młodzieży poprowadził Michał Woźniak - ekspert ds. bezpieczeństwa informatycznego, działacz społeczny,  Prezes Zarządu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Rozpoczęcie cyklu warsztatów uświetniła obecność Burmistrz Wolborza – Elżbiety Ościk. Spotkanie było możliwe dzięki wygraniu przez Miejską Bibliotekę Publiczną dodatkowych funduszy w ramach realizowanego od 2012 roku projektu ,,Rozpracuj to z biblioteką”. Między dyrekcją ZSRCKU w Wolborzu – Sławomirem Przybyłem i Marzeną Baran – Radwańską a  dyrekcją biblioteki – Magdaleną Wnukiewicz zainicjowane zostało partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju młodzieży z terenu Gminy Wolbórz. W ramach współpracy do młodzieży z technikum przez okres 6 miesięcy będą przyjeżdżali eksperci z różnych dziedzin i wprowadzali młodzież w tajniki i potrzeby rynku pracy prezentując niekonwencjonalne zawody wykorzystujące nowe technologie. Na pierwszym spotkaniu z klasami o profilu informatycznym młodzież miała możliwość w trakcie 5 godzinnych warsztatów zapoznać się z systemem operacyjnym Linux (dystrybucje Knoppix,  Lubuntu), wysłuchać wykładu o cenzurze Internetu, podyskutować o wolnym i otwartym oprogramowaniu, wolnych zasobach i licencjach. Uczniowie w trakcie zajęć praktycznych poszerzyli swoje wiadomości dotyczące metod zabezpieczania się (i ich skuteczności), takich jak - rozszerzenie AdBlock Plus czy  Ghostery. Projekt ,,Rozpracuj to z biblioteką” zakłada wzrost świadomości młodych ludzi dotyczących aktualnych potrzeb rynku pracy poprzez warsztaty z doradcą zawodowym, profesjonalistami z różnych dziedzin (logistyka, hipoterapia, informatyka) i trenerem społecznym. Uwieńczeniem projektu będzie wyjazd młodzieży do Centrum Nauki Kopernik oraz do Warszawskiego Hackerspace, gdzie uczniowie zostaną zapoznani z celami i możliwościami instytucji prowadzonej przez Michała Woźniaka. Projekt w całości będzie finansowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych dzięki projektowi napisanemu przez Magdalenę Wnukiewicz.

0%

User Rating: 4.58 ( 1 votes)
0

Zobacz Inne Nasze Wpisy

»

Wygraliśmy w Budżecie Obywatelskim!

Drodzy czytelnicy! Dziękuję Wam za to, że dzięki WAM przekonałam ...

»

Kulisy pracy dziennikarza

O tym, jak wygląda od kulis praca dziennikarza mogliśmy dowiedzieć ...

»

Zapraszamy po gorące nowości wydawnicze do naszej biblioteki!

I wreszcie nadeszła ta bezcenna chwila dla bibliotekarzy, kiedy ...

»

Innowacje to nasze drugie imię

O tym, że programowanie i kodowanie może być fajną zabawą ...

»

W kręgu historii i poszukiwań prawdy

Cały listopad w naszej bibliotece upłynął na realizacji projektu ...

»

Święto czytelników i biblioteki w Wolborzu

Drodzy czytelnicy! Za nami półmetek głosowania w Budżecie ...

»

Dziś frajda. Za parę lat – świetna praca

Teraz są jeszcze w podstawówce, ale już za 10-15 lat mogą ...

»

Głosowanie w budżecie obywatelskim – start

Drodzy czytelnicy! Serdecznie zapraszamy do głosowania na nasze ...

»

Pierwsze warsztaty historyczne za nami!

Rozpoczęliśmy wspaniałą przygodę z projektem ,,Historyczny ...